mahjoobi
29 اسفند 1401 - 21:33

لزوم هوشیاری شهروندان در پیشگیری از سرقت های نوروزی

گرگان- فرمانده انتظامی شهرستان گرگان برای پیشگیری از سرقت های نوروزی توصیه هایی را برای شهروندان داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علی تجری شامگاه دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: توصیه‌های کارشناسی پلیس صرفاً برای بالا بردن امنیت فردی و عمومی شهروندان در طول تعطیلات است که به دلیل شرایط ویژه این بازه زمانی نسبت به دیگر روزهای سال، توجه به این توصیه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و می‌تواند راهگشا و یاری دهنده باشد.

فرمانده انتظامی گرگان بیان کرد: لازم است شهروندان همسایگان امین را از برنامه خود در تعطیلات از جمله مدت زمان و مقصد سفر آگاه کرده و کلید منزل را هم در اختیار معتمدترین فرد قرار دهند تا در غیبت صاحبخانه به ساختمان رسیدگی کنند، همچنین اگر در نبود صاحب خانه قرار بر ماندن اقوام یا دوستان در منزل است، بازهم لازم است که همسایگان خود را در جریان قرار داده و اقوام و دوستان خود را به آنها معرفی کنند.

وی خطاب به شهروندان افزود: پیش از خروج از منزل هم از قفل بودن تمام درب‌ها و پنجره‌ها مطمئن شده و هرگز پرده‌ها را کاملاً نبندید، چرا که این کار در طول ساعات روز غیرطبیعی به‌نظر رسیده و نشانگر خالی بودن منزل خواهد بود.

تجری تاکید کرد: روشن گذاشتن رادیو در خانه با صدای کافی که فقط از پشت درب شنیده شود و نصب چراغ‌های تایمردار که در ساعات مختلف روز و شب به صورت متناوب روشن و خاموش شوند هم می‌تواند مفید باشد.

فرمانده انتظامی شهرستان گرگان در مورد وسایل نقلیه اعم از خودرو و موتور سیکلت، گفت: تجربه نشانگر این است که سارقان در بیشتر موارد در کمین خودروهایی می‌نشینند که صاحبان آنها در کمال خونسردی بدون رعایت نکات ایمنی، خودروهای خود را در مکانی غیر مطمئن پارک می‌کنند لذا سارقان از این فرصت استفاده کرده و باشگردهای خاص خود لوازم داخل خودرو و در مواقعی خود خودرو را سرقت می‌کنند.

وی افزود: اغلب سرقت‌ها مربوط به خودروهایی است که فاقد سیستم ضد سرقت هستند، هرچه ضریب ایمنی خودرو افزایش یابد به همان میزان ضریب سرقت آن کاهش خواهدیافت.

تجری تاکید کرد: شهروندان از رها کردن وسایل حمل و نقل موتوری در راه ورودی پارکینگ منزل به جد پرهیز کرده و به جای این کار از همسایگان خود بخواهند تا خودرو را در مقابل درب پارک کنند تا از تردد افراد ناشناس جلوگیری شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1102289